Takimi i Katërt vjetor ndërkombëtar i Institutit Alb-Shkenca
Shkup - Tetovë, 30 gusht - 02 shtator 2009

Udhėtimi pėr nė Maqedoni

Vizat hyrėse pėr Maqedoni:
Pėr tė udhėtuar pėr nė Maqedoni, mvarėsisht se ēfarė pasaporte posedoni, nuk ėshtė e nevojshme posedimi i vizės hyrės. Sidoqoftė, ju lutėm informohuni pranė pėrfaqėsive tė Maqedoni nė vendet ku jetoni ose pranė Ministrive tė Jashtme tė vendeve ku jetoni.

Pėr informata tė tjera, ju mund t'i drejtoheni edhe zyrės lokale tė Institutit Alb-Shkenca nė Shkup/Tetovė
(shih: Organizatorėt e Takimit ).

Udhėtimi me aeroplan:
Maqedoni ka dy aeroporet ndėrkombėtar, Aeroporti i Shkupit, ku ēdo ditė aterojnė aeroplan nga qendrat kryesore evropian dhe Aeroporti i Ohrit .

Udhėtimi me tren:
Udhėtimi me tren pėr nė Maqedoni ėshtė i mundur nga Greqia, Bullgaria dhe Kosova.

Udhėtimi me veturė:
Me veturė mund tė udhėtoni nga: Shqipėria, Kosova, Bullgaria, Greqia.

Udhėtimi me anije:
Nėsė udhėtoni me anije drejt Maqedonise, porti i Durrėsit ėshtė porti mė i pėrshtatshem pėr udhėtim nga deti. Pos Durrėsit, edhe porti i Selanikut mund tė konsiderohet si mundėsi pėr tė shkuar nė Maqedoni nga deti.